Slope as Unit Rate Quick Check

Question
Use the image to answer the question.

An illustration shows Quadrant 1 of a coordinate plane. The x-axis is labeled Ounces and ranges from 0 to 40 in 5 unit increments. The y-axis is labeled Cost in dollars and ranges from from 0.00 to 4.00 in increments of 0.50. The graph is titled Cost per Ounce. A line connects four points plotted on the graph. The coordinates of the plotted points are left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 8 comma 0.80 right parenthesis, left parenthesis 15 comma 1.50 right parenthesis, and left parenthesis 30 comma 3.00 right parenthesis.

The graph displays the cost per ounce of canned peas. Use the graph to determine the unit rate of the proportional relationship.

(1 point)
Responses

Canned peas cost $3.00 per ounce.
Canned peas cost $3.00 per ounce.

Canned peas cost $0.10 per ounce.
Canned peas cost $0.10 per ounce.

Canned peas cost $30 per ounce.
Canned peas cost $30 per ounce.

Canned peas cost $10 per ounce.
Canned peas cost $10 per ounce.

1 answer

The unit rate of the proportional relationship shown in the graph is $0.10 per ounce.
Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 10 answers
  2. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
  3. Slope as Unit Rate Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
  4. Slope as Unit Rate Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
more similar questions