Slope as Unit Rate Quick Check

1 of 51 of 5 Items
Question
Use the image to answer the question.

An illustration shows Quadrant 1 of a coordinate plane. The x-axis is labeled Ounces and ranges from 0 to 40 in 5 unit increments. The y-axis is labeled Cost in dollars and ranges from from 0.00 to 4.00 in increments of 0.50. The graph is titled Cost per Ounce. A line connects four points plotted on the graph. The coordinates of the plotted points are left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 8 comma 0.80 right parenthesis, left parenthesis 15 comma 1.50 right parenthesis, and left parenthesis 30 comma 3.00 right parenthesis.

The graph displays the cost per ounce of canned peas. Use the graph to determine the unit rate of the proportional relationship.

(1 point)
Responses

Canned peas cost $10 per ounce.
Canned peas cost $10 per ounce.

Canned peas cost $30 per ounce.
Canned peas cost $30 per ounce.

Canned peas cost $3.00 per ounce.
Canned peas cost $3.00 per ounce.

Canned peas cost $0.10 per ounce.
Canned peas cost $0.10 per ounce.
Skip to navigation

1 answer

To determine the unit rate (cost per ounce) from the graph described, we can look at the plotted points and find the cost associated with each amount of ounces.

From the points given:

  • At 8 ounces, the cost is $0.80.
  • At 15 ounces, the cost is $1.50.
  • At 30 ounces, the cost is $3.00.

To find the unit rate (cost per ounce), we can take any of these pairs and divide the cost by the number of ounces.

For example, using the point (30, 3.00): \[ \text{Unit rate} = \frac{\text{Cost}}{\text{Ounces}} = \frac{3.00}{30} = 0.10 \]

This calculation shows that the cost per ounce is $0.10.

Thus, the correct response is: Canned peas cost $0.10 per ounce.

Similar Questions
  1. Slope in Real-World Problems Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the table to answer the question. Height Above Canyon
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 10 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
  4. Slope in Real-World Problems Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the table to answer the question. Height Above Canyon
    1. answers icon 1 answer
more similar questions