Simplify the expression negative Start Root 196 End Root.
19 answers
The simplified expression is -14.
Simplify the expression square root of one hundred forty-ninths.
The simplified expression is (10/3).
Simplify the expression square root of one hundred forty-ninths.
(1 point)
Responses
ten-sevenths
Image with alt text: ten-sevenths
17
17
five-sevenths
Image with alt text: five-sevenths
start fraction 20 over 7 end fraction
(1 point)
Responses
ten-sevenths
Image with alt text: ten-sevenths
17
17
five-sevenths
Image with alt text: five-sevenths
start fraction 20 over 7 end fraction
The simplified expression is 10/3.
Find the quotient.
–7 ÷ fourteen-thirds
(1 point)
–7 ÷ fourteen-thirds
(1 point)
To find the quotient, we can multiply the dividend (-7) by the reciprocal of the divisor (14/3).
-7 × (3/14) = -21/14 = -3/2
Therefore, the quotient is -3/2.
-7 × (3/14) = -21/14 = -3/2
Therefore, the quotient is -3/2.
Which sum will be irrational?
(1 point)
Responses
3 + 2
3 + 2
start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Image with alt text: start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
Image with alt text: Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
–6 + (–3.251)
(1 point)
Responses
3 + 2
3 + 2
start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Image with alt text: start root 19 end root plus start fraction 7 over 2 end fraction
Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
Image with alt text: Start Fraction 18 over 3 End Fraction plus Start Fraction 11 over ten thousand End Fraction.
–6 + (–3.251)
The sum that will be irrational is √19 + (7/2).
Which product will be rational?
(1 point)
Responses
17 point Modifying Above 12 with bar times 33
Image with alt text: 17 point Modifying Above 12 with bar times 33
start root 3 end root times start root 9 end root
Image with alt text: start root 3 end root times start root 9 end root
4 times pi
Image with alt text: 4 times pi
negative start root 20 end root times 15
(1 point)
Responses
17 point Modifying Above 12 with bar times 33
Image with alt text: 17 point Modifying Above 12 with bar times 33
start root 3 end root times start root 9 end root
Image with alt text: start root 3 end root times start root 9 end root
4 times pi
Image with alt text: 4 times pi
negative start root 20 end root times 15
The product that will be rational is negative √20 times 15.
A whole number is added to a number with two digits after the decimal point. To make sure the answer is reasonable, how many digits should the sum have after the decimal point?
(1 point)
Responses
none
none
1
1
2
2
infinitely many
(1 point)
Responses
none
none
1
1
2
2
infinitely many
To ensure the answer is reasonable, the sum should have the same number of digits after the decimal point as the number with two digits after the decimal point. Therefore, the answer is 2.
Which of the following cereals is the best buy?
(1 point)
Responses
28 oz. of cereal for $4.29
28 oz. of cereal for $4.29
32 oz. of cereal for $4.59
32 oz. of cereal for $4.59
36 oz. of cereal for $4.79
36 oz. of cereal for $4.79
24 oz. of cereal for $3.59
(1 point)
Responses
28 oz. of cereal for $4.29
28 oz. of cereal for $4.29
32 oz. of cereal for $4.59
32 oz. of cereal for $4.59
36 oz. of cereal for $4.79
36 oz. of cereal for $4.79
24 oz. of cereal for $3.59
To determine the best buy, we can compare the cost per ounce of each cereal.
For the first option, 28 oz. of cereal for $4.29, the cost per ounce is 4.29/28 = $0.153 per ounce.
For the second option, 32 oz. of cereal for $4.59, the cost per ounce is 4.59/32 = $0.143 per ounce.
For the third option, 36 oz. of cereal for $4.79, the cost per ounce is 4.79/36 = $0.133 per ounce.
For the fourth option, 24 oz. of cereal for $3.59, the cost per ounce is 3.59/24 = $0.149 per ounce.
Therefore, the best buy is the third option, 36 oz. of cereal for $4.79.
For the first option, 28 oz. of cereal for $4.29, the cost per ounce is 4.29/28 = $0.153 per ounce.
For the second option, 32 oz. of cereal for $4.59, the cost per ounce is 4.59/32 = $0.143 per ounce.
For the third option, 36 oz. of cereal for $4.79, the cost per ounce is 4.79/36 = $0.133 per ounce.
For the fourth option, 24 oz. of cereal for $3.59, the cost per ounce is 3.59/24 = $0.149 per ounce.
Therefore, the best buy is the third option, 36 oz. of cereal for $4.79.
Which statement about the product is true?
5.5 times StartRoot 5 EndRoot
(1 point)
Responses
The product is rational.
The product is rational.
The product is irrational.
The product is irrational.
The product is neither rational nor irrational.
The product is neither rational nor irrational.
There is not enough information provided to answer the question.
5.5 times StartRoot 5 EndRoot
(1 point)
Responses
The product is rational.
The product is rational.
The product is irrational.
The product is irrational.
The product is neither rational nor irrational.
The product is neither rational nor irrational.
There is not enough information provided to answer the question.
The statement "The product is irrational" is true for 5.5 times √5.
Which of the following are reasonable answers for the product of two negatives and a positive?
(1 point)
Responses
20
20
10
10
Negative 20
Image with alt text: Negative 20
Negative 10
(1 point)
Responses
20
20
10
10
Negative 20
Image with alt text: Negative 20
Negative 10
The reasonable answers for the product of two negatives and a positive are 20 and Negative 20.