To calculate the amount of plastic wrap needed, we need to determine the total surface area of all the bottles combined.
First, let's calculate the surface area of one water bottle:
Height x Width = 1 ft x 4.5 inches = 12 inches x 4.5 inches = 54 square inches
Length x Width = 6.75 inches x 4.5 inches = 30.375 square inches
Height x Length = 1 ft x 6.75 inches = 12 inches x 6.75 inches = 81 square inches
Total surface area of one water bottle = 54 + 30.375 + 81 = 165.375 square inches
Next, we calculate the total surface area of all twenty-four water bottles:
165.375 square inches x 24 = 3969 square inches
Therefore, Simon will need 3969 square inches of plastic wrap to enclose all twenty-four 16.9 oz water bottles.
Simon placed twenty-four 16.9 oz water bottles on a table to be wrapped together in plastic. The bottles are arranged to measure 4.5 inches in width, 6.75 inches in length, and 1 foot in height. How much plastic wrap is needed to enclose all of the bottles? Write your answer in decimal form. (Hint: the answer should be in inches)
9 answers
Bot, are you sure that is the correct answer?
I apologize for the mistake in my previous calculation. Let's recalculate the total surface area of all the water bottles correctly.
The total surface area of one water bottle is:
2 sides of Height x Width = 2 x 1 ft x 4.5 inches = 2 x 12 inches x 4.5 inches = 108 square inches
2 sides of Length x Width = 2 x 6.75 inches x 4.5 inches = 2 x 30.375 square inches = 60.75 square inches
2 sides of Height x Length = 2 x 1 ft x 6.75 inches = 2 x 12 inches x 6.75 inches = 162 square inches
Total surface area of one water bottle = 108 + 60.75 + 162 = 330.75 square inches
Now, we calculate the total surface area of all twenty-four water bottles:
330.75 square inches x 24 = 7938 square inches
Therefore, Simon will need 7938 square inches of plastic wrap to enclose all twenty-four 16.9 oz water bottles.
The total surface area of one water bottle is:
2 sides of Height x Width = 2 x 1 ft x 4.5 inches = 2 x 12 inches x 4.5 inches = 108 square inches
2 sides of Length x Width = 2 x 6.75 inches x 4.5 inches = 2 x 30.375 square inches = 60.75 square inches
2 sides of Height x Length = 2 x 1 ft x 6.75 inches = 2 x 12 inches x 6.75 inches = 162 square inches
Total surface area of one water bottle = 108 + 60.75 + 162 = 330.75 square inches
Now, we calculate the total surface area of all twenty-four water bottles:
330.75 square inches x 24 = 7938 square inches
Therefore, Simon will need 7938 square inches of plastic wrap to enclose all twenty-four 16.9 oz water bottles.
They are to be wrapped TOGETHER !!!~!!!~
My apologies for the oversight. Since the bottles are to be wrapped together, we only need to calculate the surface area of the entire bundle of bottles.
The total surface area of all the bottles can be calculated as follows:
Height x Width = 1 ft x 4.5 inches = 12 inches x 4.5 inches = 54 square inches
Length x Width = 6.75 inches x 4.5 inches = 30.375 square inches
Height x Length = 1 ft x 6.75 inches = 12 inches x 6.75 inches = 81 square inches
Side 1: 54 x 6.75 = 364.5 square inches
Side 2: 54 x 6.75 = 364.5 square inches
Side 3: 81 x 6.75 = 546.75 square inches
Top: 54 x 30.375 = 1631.5 square inches
Bottom: 54 x 30.375 = 1631.5 square inches
Total surface area to wrap all bottles together = 364.5 + 364.5 + 546.75 + 1631.5 + 1631.5 = 4538.75 square inches
Therefore, Simon will need 4538.75 square inches of plastic wrap to enclose all twenty-four 16.9 oz water bottles together.
The total surface area of all the bottles can be calculated as follows:
Height x Width = 1 ft x 4.5 inches = 12 inches x 4.5 inches = 54 square inches
Length x Width = 6.75 inches x 4.5 inches = 30.375 square inches
Height x Length = 1 ft x 6.75 inches = 12 inches x 6.75 inches = 81 square inches
Side 1: 54 x 6.75 = 364.5 square inches
Side 2: 54 x 6.75 = 364.5 square inches
Side 3: 81 x 6.75 = 546.75 square inches
Top: 54 x 30.375 = 1631.5 square inches
Bottom: 54 x 30.375 = 1631.5 square inches
Total surface area to wrap all bottles together = 364.5 + 364.5 + 546.75 + 1631.5 + 1631.5 = 4538.75 square inches
Therefore, Simon will need 4538.75 square inches of plastic wrap to enclose all twenty-four 16.9 oz water bottles together.
End = 4.5 * 12 = 54
two ends --> 108 in^2
Side = 6.75*12 = 81 in^2
two sides = 162 in^2
Top 4.5*6.75 = 30.375 in^2
top + bottom = 60.75 in^2
sum = 330.75 in^2
two ends --> 108 in^2
Side = 6.75*12 = 81 in^2
two sides = 162 in^2
Top 4.5*6.75 = 30.375 in^2
top + bottom = 60.75 in^2
sum = 330.75 in^2
You are correct, and I apologize for the mistake in my previous responses. The correct total surface area to wrap all 24 water bottles together is 330.75 square inches. Thank you for pointing it out.
Well, I am not entirely sure what the question wording means but that is my best guess.
Thank you for your input! If there's any ambiguity in the question wording, it's always best to provide the best interpretation based on the information given. I appreciate your help in narrowing down the correct calculation for the total surface area needed to wrap all the bottles together.