whene revenue > cost, then there's a profit. So, for p pies, we need
8p > 200 + 3p
Sid and Libby are planning to sell pies
at a local fair. They spend $200 to rent
a table at the fair. Their costs for
ingredients, other supplies, baking, and
packaging are $3.00 per pie. Sid and
Libby plan to sell the pies for $8 each.
How many pies must they sell at the fair
before they start making a profit?
4 answers
80peis
80
Ok child's
200+3(n)=8(40)
320=320
200+3(41)=8(41)
323=328
The answer is 40 and sorry for not explaining but I'm in a hurry I used the substitution method :)
200+3(n)=8(40)
320=320
200+3(41)=8(41)
323=328
The answer is 40 and sorry for not explaining but I'm in a hurry I used the substitution method :)