show that the acceleration is 7.5 m/s² for a ball that starts from rest and rolls down a ramp and gains a speed of 30 m/s in 4s

1 answer

V = Vo + a*t = 30 m/s
0 + a*4 = 30
a = 30/4 = 7.5 m/s^2.