Shop A has 150 electricians.  Shop B has 70 percent as many electricians as shop A. How many electricians are in shop B?

2 answers

70% = 70 / 100 = 0.7

70% of 150 = 0.7 ∙ 150 = 105
0.70 * 150 = ____