Shelley drew a scale drawing of the high school. She used the scale 5 millimeters : 3 meters. If the actual width of the parking lot is 42 meters, how wide is the parking lot in the drawing?

millimeters

1 answer

To find the width of the parking lot in the drawing, we can set up a proportion.

Let x be the width of the parking lot in the drawing.

Using the scale:
5 mm / 3 m = x mm / 42 m

Cross multiplying, we get:
5 mm * 42 m = 3 m * x mm

210 mm * m = 3 m * x mm

Simplifying, we get:
210 = 3x

Dividing both sides by 3, we get:
70 = x

Therefore, the width of the parking lot in the drawing is 70 millimeters.