Shardell and Marsha are planning a party. Since they are both hosting, they have agreed to split the cost for everything in half. The catering bill is $325, the venue bill is $250, and the DJ is $375. If state tax is 9%, what will Shardell’s portion cost?(1 point) $

2 answers

To calculate Shardell's portion of the party costs, we need to determine the total costs including tax, and then divide that by two.

  1. Calculate the total expenses:

    • Catering: $325
    • Venue: $250
    • DJ: $375

    Total expenses = $325 + $250 + $375 = $950

  2. Calculate the total tax:

    • State tax is 9% of the total expenses.

    Total tax = 0.09 * $950 = $85.50

  3. Calculate the total cost including tax:

    Total cost with tax = Total expenses + Total tax Total cost with tax = $950 + $85.50 = $1,035.50

  4. Calculate Shardell's portion:

    • Since they are splitting the total cost in half,

    Shardell's portion = Total cost with tax / 2 Shardell's portion = $1,035.50 / 2 = $517.75

Therefore, Shardell's portion will cost $517.75.

A photography club would like to raise money for a local health organization by selling popcorn. The club predicts they need to sell 250 bags of popcorn to reach their goal. At the end of the fundraiser, they sold 266 bags of popcorn and met their goal. What is the percent error? Round the answer to the nearest whole number. (1 point) %