Shardell and Marsha are planning a party. Since they are both hosting, they have agreed to spilt the cost for everything in half. The catering bill is $325, the venue bill is $250, and the DJ is $375. If state tax is 9%, what will Shardell's portion cost? (1 point)

2 answers

The total cost for the catering, venue, and DJ is $325 + $250 + $375 = $<<325+250+375=950>>950.
The cost with state tax is $950 * 9% = $<<950*9*.01=85.50>>85.50.
Shardell's portion will cost $950 / 2 + $85.50 / 2 = $475 + $42.75 = $<<475+42.75=517.75>>517.75. Answer: \boxed{517.75}.
the bots are right