Scientist were able to measure the speed that Mr. Hendiak waves his arms while conducting the school pep band in Seven Nation Army (white stripes) if you move his arms at a speed of 5 m/s and the mass of his arm is 12 kg then how much energy does he use to move his arm?

1 answer

To calculate the energy used by Mr. Hendiak to move his arm, we can use the equation for kinetic energy:

Kinetic Energy = 1/2 * mass * velocity^2

Given:
Mass (m) = 12 kg
Velocity (v) = 5 m/s

Plugging in the values, we get:

Kinetic Energy = 1/2 * 12 kg * (5 m/s)^2
= 1/2 * 12 kg * 25 m^2/s^2
= 150 J (Joules)

Therefore, Mr. Hendiak uses 150 Joules of energy to move his arm.