Science

A batsman hits a cricket ball from ground level. It is caught 1.8 seconds later by the third man standing 43.4 m from the bat. The ball leaves the bat at a speed of 26m/s. Calculate how high above the ground it is caught

2 answers

Your School SUBJECT is science.
the x-velocity is 43.4/1.8 = 24.111 m/s

so, the ball is hit at an angle θ such that cosθ = 24.111/26, so θ = 21.97°

So, the y-velocity is 26sin21.97° = 9.73 m/s.

The height of the ball is
y = 9.73t - 4.9t^2

So, when caught after 1.8 seconds,
y(1.8) = 1.638