We can set up a proportion to solve this problem.
Let x be the cost for 23 wings.
Since the cost of 14 wings is $30.80, the cost per wing is $30.80/14 = $2.20.
Therefore, the cost for 23 wings would be 23 * $2.20 = $<<23*2.20=50.60>>50.60. Answer: \boxed{50.60}.
savannah bought 14 chicken wings for $30.80. how much would it cost for 23 wings
1 answer