Assuming she only mowed the three lawns, then her total time was
1 3/4 + 2*(1 1/5) + 3/4 = 4 9/10 hours.
That's 4:54, so subtracting that from 4:15, we have a start time of (using the 24-hour clock)
16:15 - 4:54 = 15:75 - 4:54 = 11:21
You are correct. Good job.
Sasha finished mowing lawns at 4:15 PM. It took 1^3/4 h to mow the first lawn. The second and third lawns she mowed each took 1^1/5 h. She took one 45-min break. When did Sasha begin mowing the first lawn?
A. 10.05 A.M.
B. 11:05 A.M.
C. 11:21 A.M.
D. 12:21 P.M.
thinking the answer is C. am i correct
2 answers
thank you so much steve!!!!!