To find Sarah's new total cost including the 15% gratuity, we need to exclude the cost of shipping and calculate the gratuity based on the total cost of the computer repair.
Step 1: Calculate the shipping cost.
Shipping = 2% of Total Cost
Shipping = 2% of $1,444.50
Shipping = 0.02 * $1,444.50
Shipping = $28.89
Step 2: Calculate the total cost of computer repair without shipping.
Total Cost without Shipping = $1,444.50 - $28.89
Total Cost without Shipping = $1,415.61
Step 3: Calculate the gratuity.
Gratuity = 15% of Total Cost without Shipping
Gratuity = 0.15 * $1,415.61
Gratuity = $212.34
Step 4: Calculate the new total cost.
New Total Cost = Total Cost without Shipping + Gratuity
New Total Cost = $1,415.61 + $212.34
New Total Cost = $1,627.95
Therefore, Sarah's new total cost, including the 15% gratuity, is $1,627.95.
Sarah mailed her computer to Store B for repairs. Her bill was:
Total Cost of Computer Repair = $1,444.50
Shipping = 2percentofTotalCost
If Sarah wanted to include a 15 percent gratuity, based on the total cost of the computer repair, excluding shipping, how would you find her new total cost?
7 answers
Shorter answer
To find Sarah's new total cost including a 15% gratuity, calculate the gratuity based on the total cost of computer repair (excluding shipping) and add it to the total cost without shipping.
Gratuity = 15% of ($1,444.50)
Gratuity = 0.15 * $1,444.50 = $216.68
New Total Cost = Total Cost without Shipping + Gratuity
New Total Cost = $1,444.50 + $216.68 = $1,661.18
Therefore, Sarah's new total cost, including the 15% gratuity, is $1,661.18.
Gratuity = 15% of ($1,444.50)
Gratuity = 0.15 * $1,444.50 = $216.68
New Total Cost = Total Cost without Shipping + Gratuity
New Total Cost = $1,444.50 + $216.68 = $1,661.18
Therefore, Sarah's new total cost, including the 15% gratuity, is $1,661.18.
Store A charges $1,200 for repairs with a 6 percent sales tax. Store B charges $1,350 with a 7 percent sales tax. Explain how you would determine the amount of money saved by using Store A instead of Store B? Short answer
To determine the amount of money saved by using Store A instead of Store B, we need to calculate the difference in costs with sales tax.
1. Calculate the total cost at Store A:
Total Cost at Store A = Repair Cost + (Repair Cost * Sales Tax Rate)
Total Cost at Store A = $1,200 + ($1,200 * 0.06)
Total Cost at Store A = $1,200 + $72 = $1,272
2. Calculate the total cost at Store B:
Total Cost at Store B = Repair Cost + (Repair Cost * Sales Tax Rate)
Total Cost at Store B = $1,350 + ($1,350 * 0.07)
Total Cost at Store B = $1,350 + $94.50 = $1,444.50
3. Calculate the amount saved by using Store A instead of Store B:
Amount Saved = Total Cost at Store B - Total Cost at Store A
Amount Saved = $1,444.50 - $1,272 = $172.50
Therefore, by using Store A instead of Store B, Sarah would save $172.50.
1. Calculate the total cost at Store A:
Total Cost at Store A = Repair Cost + (Repair Cost * Sales Tax Rate)
Total Cost at Store A = $1,200 + ($1,200 * 0.06)
Total Cost at Store A = $1,200 + $72 = $1,272
2. Calculate the total cost at Store B:
Total Cost at Store B = Repair Cost + (Repair Cost * Sales Tax Rate)
Total Cost at Store B = $1,350 + ($1,350 * 0.07)
Total Cost at Store B = $1,350 + $94.50 = $1,444.50
3. Calculate the amount saved by using Store A instead of Store B:
Amount Saved = Total Cost at Store B - Total Cost at Store A
Amount Saved = $1,444.50 - $1,272 = $172.50
Therefore, by using Store A instead of Store B, Sarah would save $172.50.
2-3 sentences
To determine the amount of money saved by using Store A instead of Store B, calculate the total cost at each store by adding the repair cost and the respective sales tax. Then, subtract the total cost at Store A from the total cost at Store B to find the amount saved.