.3n + .5(500+ n)=300 n = 62.5ml
.3n +.5(500 + n) =300
.3n + 250 + .5n = 300
.8n + 250 =300
.8n = 50
Santa tasted 500 ml of a 60% solution of eggnog. How many milliliters of a 30% eggnog solution should be added to obtain a 50% solution?
2 answers
500*.6 + V*.3= .5(500+V)
solve for V
solve for V