Total cost for 6 snacks: $90
Total cost for x snacks: $4.50x
Sadie is going to see a movie and is taking her four kids. each movie ticket costs $15 and there are an assortment of snacks available to purchase for $4.50 each. How much total money would Sadie have to pay for her family if she were to buy 6 snacks for everybody to share? How much would Sadie have to pay if she bought x snacks for everybody to share.
2 answers
AAAaannndd the bot gets it wrong yet again!
snacks cost $4.50, not $15
snacks cost $4.50, not $15