Ryan bought 6 apples and 9 peaches for a total of $9.75. Madi bought 4 apples and 5 peaches for $5.75.

How much are apples and peaches?

2 answers

You can use two equations in 2 unknowns to solve. Let A be the apples and B be the peaches.
6A + 9B = 9.75
4A + 5B = 5.75
If you use the process of "elimination" that is multiply all part of the first equation by -4 and all parts of the second equation by 6 then add them up you will solve for the cost of a peach.
Does this ring any bells as a hint?
Do u have the answers for all of Ms. Stevens' class assignments?