Ruth's brother just went away to college this fall and had to buy his own laundry soap and fabric softener.The laundry soap was twice the cost of the fabric softener. the total of the two items was $7.47. how much did the laundry soap and the fabric softener cost individually?

9 answers

x + 2x = 7.47

3x = 7.47

x = 2.49
2C+C=7.47
Cost favric softner=2.49
cost soap=4.98
I don't understand
Bobpursley gave you the answer.
how did you come up with the answer
What don't you understand about the problems and solutions we posted?
I need to do the work on how I got the answer
Mehh knows what's up
Thx