D = 2.2 -(-2.4) = 4.6 km = Distance between runners.
Va*t + Vb*t = 4.6.
8.4t + 7.4t = 4.6
15.8t = 4.6
t = 0.291 Hours.
Da = Va*t = 8.4km/h * 0.291h=2.4444km.=
Dist. ran by runner A.
2.4444-2.400=0.044 km=East of flagpole.
Db = Vb*t = 7.4km/h * 0.291h=2.1534 km.=
Dist. ran by runner B.
2.2000 - 2.1534 = 0.0466 km East of
flagpole.
Runner A is initially 2.4 km west of a flagpole and is running with a constant velocity of 8.4 km/h due east. Runner B is initially 2.2 km east of the flagpole and is running with a constant velocity of 7.4 km/h due west. What will be the distance of the two runners from the flagpole when their paths cross?
Answer: ____ km from the flagpole due (east, west, south or north)
1 answer