Rosie buys her favorite hot chocolate from a hot chocolate shop. She pays $5.00 and gets a

20 oz.
cup. What is the unit rate price per ounce for her hot chocolate?(1 point)

1 answer

To find the unit rate price per ounce, we divide the total cost by the number of ounces: $5.00 / 20 oz = $0.25/oz.

Therefore, the unit rate price per ounce for her hot chocolate is $0.25.