To find the unit rate price per ounce, divide the total price by the number of ounces.
$5.00 / 20 oz. = $0.25 per ounce.
Therefore, the unit rate price per ounce for Rosie's hot chocolate is $0.25.
Rosie buys her favorite hot chocolate from a hot chocolate shop. She pays $5.00 and gets a 20 oz. cup. What is the unit rate price per ounce for her hot chocolate?(1 point)
2 answers
Oscar is training to compete in a cross country meet at his school. In a week he runs a total of 7 miles in 84 minutes. What is the unit rate of minutes per mile?(1 point)