$23.94 for six. How much does one cost?
23.94 x 1/6 = ? OR you can do it by proportions; e.g.,
(23.94/6) = (x/1)
Riya bought 6 large balloons for a party. She spent $23.94. Which is the cost of each balloon?
2 answers
Or just 23.94 divided by 6