Ricky bought three and a half pounds of oranges each pound cost $3.90 equations represents the total cost C Wiki paid for the oranges in the amount of money she spent

1 answer

The equation representing the total cost C that Ricky paid for the oranges in the amount of money she spent is:

C = 3.90 * 3.5

where C is the total cost in dollars.