REVIEW: Candace purchased 6 gallons of gas for $13.56. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to the number of gallons, x?
$1.23 per gallon
$1.23 per gallon
$2.26 per gallon
$2.26 per gallon
$0.44 per gallon
$0.44 per gallon
$3.04 per gallon
1 answer
The correct answer is $2.26 per gallon. This can be found by dividing the total cost of $13.56 by the number of gallons, which is 6. So 13.56/6 = $2.26 per gallon.