Read the problem and decide whether or not is has too much or too little information DO NKT SOLVE THE PROBLEM:

Hot dogs cost $2.00 each, candy bars cost $1.00 each, and soft pretzels cost $2.50 each. How much would it cost to buy two hotdogs and one candy bar?

1 answer

The problem provides sufficient information to determine the total cost of purchasing two hot dogs and one candy bar. It specifies the prices of each item and the quantity needed for the calculation. Therefore, it has just the right amount of information to solve the problem.

Similar Questions
  1. PROJECT: SUMMARIZE IT!The ability to summarize information is a vital component to understanding the information you read in
    1. answers icon 4 answers
  2. Multiple ChoiceQuotations are mainly used to (1 point) Responses organize important information. organize important information.
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions