Raphel went to the store and brought 2 1/2 pounds of chicken for 9 dollars. At this rate how much would it cost for 1, 2 ,3 pounds of chicken

1 answer

To find out how much it would cost for 1 pound of chicken, we need to divide the total cost by the total weight purchased:

Cost for 1 pound = $9 / 2.5 pounds = $3.60

Therefore, 1 pound of chicken would cost $3.60.

For 2 pounds of chicken:
Cost for 2 pounds = $3.60 x 2 = $7.20

Therefore, 2 pounds of chicken would cost $7.20.

For 3 pounds of chicken:
Cost for 3 pounds = $3.60 x 3 = $10.80

Therefore, 3 pounds of chicken would cost $10.80.