To find the cost of 1 pound of chicken, we can divide the total cost by the number of pounds purchased.
$9.00 / 2.5 pounds = $3.60 per pound
So, for 1 pound of chicken, it would cost $3.60.
For 2 pounds of chicken, it would cost $7.20.
For 3 pounds of chicken, it would cost $10.80.
raphael went to the store and bought 2 1/2 pounds of chicken for $9.00. at this rate, how much would it cost for 1,2, and 3 pounds of chicken?
1 answer