Raphael is making punch and needs one gallon of raspberry sorbet and 2 L of lemon-lime soda to make 12 cups. He pays $3 For a 2L container of lemon-lime soda. What is the minimum amount that he should cost per cup of punch to make a $10 profit? Your answer should be a dollar amount rounded to the nearest hundredth.

3 answers

To make 12 cups of punch, Raphael needs 1 gallon of raspberry sorbet and 2L of lemon-lime soda. Since 1 gallon is equal to 4 quarts and 1 quart is equal to 4 cups, then 1 gallon is equal to 4 x 4 = <<1*4*4=16>>16 cups.
So, the total number of cups of punch is 16 + 12 = <<16+12=28>>28.
For 28 cups of punch, Raphael needs 1 gallon of raspberry sorbet and 2L of lemon-lime soda. Thus, he needs 1 + 2 = <<1+2=3>>3 units or containers of lemon-lime soda.
Since each container of lemon-lime soda costs $3 and he needs 3 containers, then the total cost of the lemon-lime soda is 3 x $3 = $<<3*3=9>>9.
Therefore, the cost per cup of punch should be $10 + $9 = $<<10+9=19>>19.
Thus, the minimum amount that he should cost per cup of punch should be $19/28 = $<<19/28=0.68>>0.68
19/28 rounded to the nearest hundreth
The value of 19/28 rounded to the nearest hundredth is approximately 0.68.