To find the cost per candy bar, we divide the total cost ($6.05) by the number of candy bars (5).
$6.05 / 5 = $1.21
Therefore, the cost per candy bar is $1.21.
Randy bought 5 candy bars for $6.05. What is the cost per candy bar?(2 points)
Responses
$1.21
$1.21
$1.15
$1.15
$0.83
$0.83
$7.26
3 answers
The graph shows the hourly pay for employees at a hamburger stand.
Based on the graph, what does the point (3, 45) represent?
(2 points)
Responses
Employees earn $3 in 45 days.
Employees earn $3 in 45 days.
Employees earn $45 in 3 days.
Employees earn $45 in 3 days.
Employees earn $45 in 3 hours.
Employees earn $45 in 3 hours.
Employees earn $3 in 45 hours.
Based on the graph, what does the point (3, 45) represent?
(2 points)
Responses
Employees earn $3 in 45 days.
Employees earn $3 in 45 days.
Employees earn $45 in 3 days.
Employees earn $45 in 3 days.
Employees earn $45 in 3 hours.
Employees earn $45 in 3 hours.
Employees earn $3 in 45 hours.
Based on the graph, the point (3, 45) represents that employees earn $45 in 3 hours.