Rafael is making punch and needs a gallon of raspberry sorbet and 2 liters of lemon-lime soda to make 12 cups. He pays $3.00 for a 2-liter container of lemon-lime soda and $4.00 for a quart of sorbet. What is the minimum amount he should charge per cup of punch to make a $10 profit?

1 answer

First find how many quarts are in 1 gallon: 1 gallon * 4 quarts/gallon = <<1*4=4>>4 quarts
Then multiply that number by the price per quart to find how much the sorbet cost: $4.00/quart * 4 quarts = $<<4*4=16.00>>16.00
Then multiply the number of liters Rafael buys by the price per liter to find how much the soda cost: $3.00/liter * 2 liters = $6.00
Now divide Rafael's total costs by the number of cups he makes to find his cost per cup: $16.00 + $6.00 = $<<16+6=22.00>>22.00
Finally, add Rafael's desired profit to find the total cost per cup: $10.00 + $22.00 = $<<10+22=32.00>>32.00. Answer: \boxed{32}.