Rafael buys apples from the local orchard. The table below shows the relationship between the cost C (in dollars) and the weight W (in kilograms) of the apples purchased.

Weight (kilograms) 1 2 3 4
Cost (dollars) 4 8 12 16

(a)For the information in the table, write an equation to represent the relationship between C and W.

(b)Choose the correct statement to represent this relationship.

Apples cost 4 dollars per kilogram.
Apples cost 1 dollar per 4 kilograms.
Apples cost 16 dollars per kilogram.
Apples cost 1 dollar per kilogram.

1 answer

(a) To write an equation that represents the relationship between C (cost) and W (weight), we can use the equation:

C = 4W

(b) The correct statement to represent the relationship is: Apples cost 4 dollars per kilogram.
Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.Number of Months Cost ($) 1 74 2 99 3 124 4 149 The table below shows the cost for a gym
    1. answers icon 4 answers
    1. answers icon 11 answers
  2. Use the table to answer the question.Number of Months Cost ($) 1 74 2 99 3 124 4 149 The table below shows the cost for a gym
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions