Question

The Kims are hosting a catered dinner. The cost for 3 servings is $18. The cost for 10 servings is $60. What is the cost per serving?(1 point)
$
per serving

1 answer

The cost per serving can be calculated by finding the cost per serving for 3 servings and then dividing it by 3.

Cost per serving for 3 servings = $18 / 3 = $6

Therefore, the cost per serving is $6.