To find the total amount that the two boys spend, we need to add up the cost of Peter's rope ($4 per yard) and James's rope ($20).
Peter buys 8 yards of rope, so the cost of his rope is 8 yards * $4 per yard = $<<8*4=32>>32.
Adding the cost of Peter's rope and James's rope, the two boys spend a total of $32 + $20 = $<<32+20=52>>52.
Therefore, the correct answer is $52.
Question
Peter buys 8 yards of rope to make a swing. James spends $20 on rope. How much do the two boys spend in all?
Item Cost
Nails $3 per package
Rope $4 per yard
Scissors $8
(1 point)
Responses
$24
$24
$28
$28
$32
$32
$52
$52
Skip to navigation
1 answer