What three costs?
Why did you divide 75 by 12? Why did you divide 3 by 580?
Question: For the competition, each band member needs $12 for food. To get to the competition, the school rents 3 buses that cost $580 each. Write and evaluate an expression for the three costs.
-
Answer: (75/12) + (3/580) =
-
Key: A school band has 75 members. The band enters a band competition at the rival school.
6 answers
OH whoops. I got 740 for the buses, Im now confused haha.
How did you get 740.
Please go back and study the problem I did for you.
Please go back and study the problem I did for you.
For 740 don't you add the 580 three times? Since each bus cost 580?
Yes. You can add 580 three times -- or you can multiply 580 times 3. Either way the answer is not 740.
yeah