Question content area top

Julie is making a wild mushroom sauce for a pasta dinner with a large group of friends. She bought 26 ounces of wild mushrooms at ​$2.00 per pound. How much were the​ mushrooms?
Question content area bottom

Julie paid ​$
  
enter your response here for 26 ounces of mushrooms.

1 answer

Julie paid $3.25 for 26 ounces of wild mushrooms.

(Note: To calculate this, first convert 26 ounces to pounds, which is 1.625 pounds. Then, multiply 1.625 by the price per pound of $2.00.)