To find the unit price for each ream, you need to divide the total cost of each box by the number of reams in that box.
-
For the first company:
- Cost of a box = $56
- Number of reams in a box = 10
- Unit price = $56 / 10 = $5.60 per ream
-
For the second company:
- Cost of a box = $36
- Number of reams in a box = 8
- Unit price = $36 / 8 = $4.50 per ream
So, the unit prices for each ream are:
- First company: $5.60/ream
- Second company: $4.50/ream
The correct response is: $5.60/ream and $4.50/ream.