To find the cost of 1 pound of bananas, divide the total cost of the bananas by the number of pounds.
Total cost of bananas = $3.54
Total pounds of bananas = 6
Cost per pound = Total cost of bananas / Total pounds of bananas
Cost per pound = $3.54 / 6
Cost per pound = $0.59
So, the correct answer is:
B: $0.59
(Question 3/7) Mia bought 6 pounds of bananas for $3,54, How much does 1 pound of bananas cost?
(1 point)
A:$0.71
B:$0.59
C:$0.51
D:$0.44
1 answer