Question 1. (3 points)
a. Show that the ratios 14/18 and 28/36 form a proportion by finding a
common multiplier.
b. Show that 14/18 and 28/36 are equal by writing them in simplest
form.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 2. (4 points)
Find the unit price. Which is the better buy? Explain.
Electrical wire:
$1.89 for 3 ft.
$0.89 for 18 in.
(Remember 1 ft. = 12 in.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 3. (2 points)
A recipe for 30 cookies calls for 4 tablespoons of sugar. If you
make 40 cookies and use 5 tablespoons of sugar, will the
cookies taste the same? Explain.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 4. (3 points)
A package of spaghetti weighs 238 grams. How many ounces
does the package weigh? 1 oz = 28 g.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Question 5. (8 points)
The triangles are similar.
a. Find y using the ratio of the sides 6 cm and 8 cm:
y/24 = 68
b. Find y using the ratios of the sides 15 cm and 20 cm.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
5 answers