Predict how much force would be required to lift a 30 N object that was 0.3 m away from the fulcrum if you were applying the force 0.1 m from the fulcrum.
3 answers
For the question above, explain how you could reduce the force required to lift the 30 N object.
0.1 F = 0.3*30
F= 30*3 = 90 N
move further from the fulcrum for heavens sake !
F= 30*3 = 90 N
move further from the fulcrum for heavens sake !
How much work do you do in lifting a 1 kg object 2 m? Show your work!