Let "x" represent the number of slices of pizza bought, and "y" represent the total cost.
Table:
x | y
--------------
1 | 1.50
2 | 3.00
3 | 4.50
4 | 6.00
... | ...
Equation:
y = 1.50x
Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost. (2 points)
1 answer