Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost.

1 answer

Number of Slices of Pizza | Total Cost
---------------------------------------------
1 | $1.50
2 | $3.00
3 | $4.50
4 | $6.00
5 | $7.50
----------------------------------------------

Equation: Total Cost = $1.50 * Number of Slices of Pizza