Pizza costs 1.50$ per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost

1 answer

Number of Slices | Total Cost
---------------------------------------
1 | $1.50
2 | $3.00
3 | $4.50
4 | $6.00
5 | $7.50
...
Let x represent the number of slices of pizza bought and y represent the total cost. The equation that represents the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost is:

y = 1.50x