pizza costs $1.50 per slice. use a table an an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

1 answer

Table:

Number of slices (x) | Total cost (y)
-------------------------------
1 | $1.50
2 | $3.00
3 | $4.50
4 | $6.00
5 | $7.50
...

Equation:
y = 1.50 * x