Pete is traveling by car to a gaming convention in San Diego. His company will reimburse him $0.48

per mile. If Pete travels 210.5
miles, how much will Pete receive from his company?

1 answer

To calculate how much Pete will receive from his company for traveling to the gaming convention, you can use the following formula:

\[ \text{Reimbursement} = \text{Miles traveled} \times \text{Reimbursement rate per mile} \]

In this case:

  • Miles traveled = 210.5 miles
  • Reimbursement rate per mile = $0.48

Now, plug in the values:

\[ \text{Reimbursement} = 210.5 , \text{miles} \times 0.48 , \text{dollars/mile} \]

Calculating that:

\[ \text{Reimbursement} = 210.5 \times 0.48 = 100.44 \]

Thus, Pete will receive $100.44 from his company.

Similar Questions
  1. What does the horizontal line mean in Pete's Journey?* 1 point Captionless Image Pete is accelerating. Pete remains still. Pete
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 1 answer
  2. 12 of 1512 of 15 ItemsQuestion The Federal Trade Commission is MOST likely to get involved in what type of violation? (1 point)
    1. answers icon 1 answer
more similar questions