To determine the weighted average unit cost, cost of goods sold, and ending inventory under a perpetual inventory system using the weighted average method, we will go through the transactions step by step.
a. Determine the weighted average unit cost after the October 22 purchase.
Step 1: Calculate the cost of the beginning inventory:
- Beginning Inventory: 310 units at $11
- Cost of Beginning Inventory = 310 * 11 = $3,410
Step 2: Calculate the cost of purchases before the sales:
- Purchase on October 22: 380 units at $12
- Cost of Purchases = 380 * 12 = $4,560
Step 3: Calculate total units and total costs before the October 22 purchase:
- Total Units before October 22 purchase:
- Beginning Inventory = 310 units
- = 310 units
- Total Cost before October 22 purchase:
- Cost of Beginning Inventory = $3,410
After the October 22 purchase:
- Total Units = 310 + 380 = 690 units
- Total Cost = $3,410 + $4,560 = $7,970
Step 4: Calculate the weighted average unit cost:
- Weighted Average Unit Cost = Total Cost / Total Units
- Weighted Average Unit Cost = $7,970 / 690 ≈ $11.55
Answer:
- $11.55 per unit
b. Determine the cost of goods sold on October 29.
Step 1: Determine the number of units sold on October 29:
- Sale on October 29: 300 units
Step 2: Use the weighted average unit cost calculated just before the sale:
- Weighted Average Unit Cost = $11.55
Step 3: Calculate the cost of goods sold (COGS):
- COGS = Units Sold * Weighted Average Unit Cost
- COGS = 300 * 11.55 = $3,465
Answer: 2. $3,465
c. Determine the inventory on October 31.
Step 1: Calculate the remaining inventory after October 29 sale:
- Total units after October 29 sale:
- Total Units before Sale = 690 units
- Units Sold on October 29 = 300 units
- Remaining Units = 690 - 300 = 390 units
Step 2: Use the weighted average cost to find the remaining inventory value:
- Total Inventory Value after Sale = Remaining Units * Weighted Average Unit Cost
- Total Inventory Value = 390 * $11.55 = $4,504.50
Answer: 3. $4,504.50
This gives you a complete calculation based on the transactions provided.