We need to convert the units to make the comparison. We can convert the width of the shop on the floorplan to metres by dividing by 100 (since 1 cm = 0.01 m):
Width of shop on floorplan = 14 cm = 0.14 m
Now we can calculate the ratio:
Ratio of width of shop on floorplan to width of actual shop = (0.14 m)/(7 m) = 0.02 = 2:100 = 1:50
Therefore, the ratio of the width of the shop on the floorplan to the width of the actual shop is 1:50.
Pearl is drawing the floorplan of a rectangular shop. The width of the actual shop is
7 metres. She draws the width of the shop as 14 centimetres.
a. Determine the ratio of the width of the shop on the floorplan to the width of the
actual shop.
1 answer