Paul bought 12.8 pounds of apple at the farmers market each pound of apple cost 1.65 how much did the apples cost?

1 answer

The total cost of the apples can be found by multiplying the weight of the apples by the price per pound:

12.8 pounds * $1.65/pound = $<<12.8*1.65=21.12>>21.12

Therefore, the apples cost $21.12.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  1. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
  2. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
more similar questions