Patty and Carl went to the movies.Patty bought the two movie tickets for $7.35 each.Carl bougjt two bucket of popcorn at $5.60 each.How much more money did Patty spend than Carl.
3 answers
2*7.35 - 2*5.60 = 2(7.35-5.60) = 2(1.75) = 3.50
273874738
sike