To find out how many lawns Pat can mow in an hour, we need to first calculate how many lawns he can mow in 20 minutes.
Since Pat can mow 1/4 of a lawn in 20 minutes, he can mow 1 lawn in 4 times 20 minutes, which is 80 minutes or 1 hour and 20 minutes.
Therefore, in 1 hour, Pat can mow 1 lawn/80 minutes = 1 lawn/1.33 hours = 0.75 lawns per hour.
To mow 12 lawns, it would take Pat 12 lawns / 0.75 lawns per hour = 16 hours.
Therefore, it would take Pat 16 hours to mow 12 lawns.
Pat can mow 1/4 of a lawn in 20 minutes. How many hours would it take him to mow 12 lawns?
1 answer